OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ ( 5 IV 2020 r. )

1.      Dzisiejszą Niedzielą, zwaną Niedzielą Męki Pańskiej lub Palmowąrozpoczynamy liturgiczną celebrację misterium naszego odkupienia dokonanego przez Chrystusa, począwszy od Jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy, aż do Jego błogosławionej męki i chwalebnego zmartwychwstania. Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które obejmuje Wielki Piątek i Wielką Sobotę, ma swój ośrodek w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. W obecnej sytuacji pandemii obchody tegorocznych Świąt będą przebiegały w nadzwyczajnej sytuacji wynikającej z ograniczeń, które wprowadziły władze państwowe i sanitarne. Niezależnie od warunków, dla chrześcijanina Wielkanoc jest największym i najważniejszym świętem, do którego należy się właściwie przygotować i głęboko je przeżyć. Na ten szczególny okres Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła wytyczne dotyczące celebracji liturgii Triduum Paschalnego w krajach dotkniętych epidemią. Na ich podstawie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dokonało adaptacji do warunków w naszym kraju, polecając biskupom diecezjalnym wydanie szczegółowych rozporządzeń. Według zarządzenia Pasterza Diecezji obowiązują nas aktualne rozporządzenia władz państwowych, a wiec, jeśli się nic nie zmieni w zarządzeniach władz sanitarnych to w liturgii w tym roku może tylko uczestniczyć poza obsługą pięć osób!!! Proszę o zrozumienie w tej materii i nie stawianie nikogo w sytuacji nie do pokonania. Zdyscyplinowanie w sprawie poddania się rozporządzeniom władz kościelnych i państwowych jest dla wszystkich obligatoryjne. Nie możemy stosować żadnych wyjątków! Bardzo prosimy o zdyscyplinowanie w tej trudnej dla nas sytuacji! Dzięki Bogu mamy możliwości uczestniczenia w liturgii dzięki środkom społecznego przekazu a także, co jest naszą wspólną radością, dzięki bezpośredniej transmisji także z naszej świątyni, naszego opatóweckiego Wieczernika.     

2.          W Wielki Czwartek  dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 1900.

3.          W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1900.

W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4.     W Wielką Sobotę  celebracja Wigilii Paschalnej, sprawowana w Noc Paschy rozpocznie się o godz. 2000 i zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. W tym dniu Kościół zachęca Wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 

5.          Przykro to przekazać, ale w czasie epidemii nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem). W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej!!! Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która jest podana na stronie internetowej parafii, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem. Nie używa się wody święconej.

6.           Drodzy młodzi Przyjaciele, z racji corocznego spotkania Pasterza Diecezji z młodzieżą na Górze Krzyża, które w tym roku nie może się odbyć Ksiądz Biskup Kaliski skierował do Was list, którego tekst jest zamieszczony na stronie internetowej parafii. Bardzo proszę o jego przeczytanie i przemyślenie tekstu listu, i wprowadzanie jego treści w codzienność Waszego młodego życia.

7.          Każdego dnia zapraszamy Was, drodzy Parafianie do łączenia się z Koronką do Bożego miłosierdzia odprawianą w naszej świątyni o godz. 1500! Starsze dzieci i młodzież korzystający przecież po mistrzowsku z internetu bardzo prosimy o umożliwienie transmisji z naszej świątyni dziadkom, chorym i tym, którzy sami nie potrafią z tej formy komunikacji skorzystać. Byłoby dobrze, aby chorym i starszym, jeśli jest taka  szansa, umożliwić korzystanie z transmisji na ekranie telewizora.                                                                                                                                                     Proboszcz